
Å ha gode relasjoner gir livet verdi. Det er de gode og nære forholdene som gir oss den ekstra styrken til å komme over kneiker, ta nye modige valg eller som rett og slett gir næring til sjelen. Jesus var et vitne for Gud i måten han relaterte til andre mennesker på. Han møtte både mennesker med forskjellig personlighet, status og utdannelse. La oss se hva vi kan lære om hvordan Jesus vitnet om Gud i møte med både en akademiker, en lengtende kvinne og en mann som hadde en høy posisjon i samfunnet.
- Jesus i møte med en akademiker
Nikodemus var en skolert mann og lærer, ja til og med en rådsherre. Likevel hadde han ikke svar på alle spørsmålene i livet. Han var modig og oppsøkte Jesus for å få ny lærdom om Gud og de himmelske tingene. Jesus hadde tid til ham, selv om det var på natta. Jesus møtte ham med å stille ham spørsmål. Nikodemus var en mann som undret seg, og gode spørsmål får oss som kjent til å tenke selv. Det bevisstgjør oss og vi må ta et oppgjør med både egne tanker og andres meninger. Å høre Jesus svare på spørsmålene våre vil gi oss nytt perspektiv til de store spørsmålene i livet. Jesus svarte han på spørsmål om både liv og død. Jesus brukte også visuelle virkemiddel for å veilede ham – han brukte vinden og fødsel som utgangspunkt for sine forklaringer. Jesus var en lærer i møte med læreren. Samtalen mellom dem resulterte i det bibelverset som er det mest siterte verset gjennom tidene. Verset som lærer hele menneskeheten om vegen til Gud (Johannes 3,16).
- Jesus i møte med en lengtende kvinne
Jesus var en som selv tok initiativ i møte med mennesker. Da han var både sliten og tørst brukte han hverdagssituasjonen som oppstod i det han møtte en kvinne ved brønnen. Han ba henne om vann. Han startet en samtale med kvinnen. Alle odds var mot at en så stor mann skulle vie henne oppmerksomhet.
Samtidig brukte han anledningen til å utfordre henne om hvilke kilder hun hadde i livet sitt og forklarte henne viktigheten av å ha den rette kilden, Guds gave av levende vann. Jesus brukte anledningen til å poengterer menneskets behov for å gå til Gud med sine indre lengsler og ikke til mennesker. I dette tilfellet hadde kvinnen prøvd å dekke sine behov hos mange menn, men uten hell. Menn kan ikke dekke en kvinnes dypeste behov. Det er Jesus som er mannen som kan slukke tørsten og mette sjelen.
Jesus krenket ikke kvinnen i måten han sa sannheten på, men skapte derimot en indre lengsel i henne etter å investere i en relasjon med Jesus.
Der og da byttet kvinnen kilden for hele sitt liv. Hun fikk dekket et grunnleggende behov. Møtet var sterkt for kvinnen, men også for nettverket hennes. Det fikk flere til å ta samme valget bare ved å se forandringen som skjedde med henne. Også i dag motiveres både kvinner og menn til å få dekket sitt mest grunnleggende behov hos en levende Gud av hverdagsmøtet mellom Jesus og kvinnen ved brønnen.
- Jesus i møte med mennesker i høye posisjoner
Å ha en høy posisjon i samfunnet hjelper så lite når dine nærmeste er dødssyke og du ikke har de ressursene som skal til for å hjelpe dem. Å være ansatt hos kongen hjalp lite for en far med en sønn som lå for døden. Faren oppsøkte selv Jesus og sa han måtte komme og helbrede gutten. Jesus tok vekk feberen og gutten kunne leve videre. Dermed viste Jesus at det kan lønne seg å oppsøke ham når livet krever mer enn vi kan makte på egenhånd. Status, makt og posisjon har ingen verdi når det du har ikke kan hjelpe dem som ligger ditt hjerte aller nærmest. Det er når du får hjelp i livets vanskeligste situasjoner det går opp for deg at Jesus er selve kongen og det er ham vi skal være i tjeneste hos. Jesu inngripen i livet skapte forandringer. Det ble en ny konge å tjene både for faren og hele hans hus da de kom til tro.
Jesus kan relatere til ulike mennesketyper. Jesu er der livet leves. Han ser hvilke hverdags utfordringer som oppstår, og han kan dekke behov. Han har tid for de som selv tar kontakt og han kan og selv ta overraskende initiativ der du selv kjenner deg uverdig.
Enten du selv er modig og oppsøker Jesus eller er den typen som trekker deg unna, så er Jesus interessert i å bygge en relasjon med deg. Denne mannen vet å bygge livgivende relasjoner. Bruk derfor tid sammen med ham. Forholdet du får til ham blir synlig for andre enn deg selv når Gud griper inn i livet ditt.
Du kan lese om Jesu møte med disse tre menneskene i kapittel tre og fire i Johannes evangeliet. Tips: Har du forresten lært deg vegen til Gud? Jesus gir deg svaret i det tredje kapittelet, vers seksten. Prøv å memorer det om du ikke alt har det inne. Dermed kan du lære det til de som du relaterer til, enten det er dag eller natt. Slik blir du selv med i kongens tjeneste!